Tartu nākamnedēļ ar krāšņu programmu atklās Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu

Tartu nākamnedēļ ar krāšņu programmu atklās Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu

Tartu kopā ar Dienvidigaunijas reģionu 26. janvārī atklās savu ilgi gaidīto Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu. Atklāšanas ceremonijas kulminācija būs vērienīgs uzvedums – izrāde “Viss kļūst par vienu!” (All Becomes One!), kas piektdien, 26. janvārī, plkst. 19.00 sāksies Tartu sirdī, Emajegi upes krastā, un būs vērojama arī tiešraidē.

Atklāšanas ceremonija Emajegi upes krastā iesāks šī gada Tartu un Dienvidigaunijas Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu, kuras kultūras notikumu skaits pārsniedz 1000. Izrādē “Viss kļūst par vienu!” piedalīsies vairāk nekā 100 mākslinieku, tostarp Igaunijā iecienītie Trad.Attack! un Sanders Melders (Sander Mölder), kā arī aktieri un dejotāji.

“Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšanas pasākumi savā ziņā līdzinās olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijām. “Viss kļūst par vienu!” ir īpašs Tartu līdz šim neredzēts lielformāta uzvedums visu vecumu skatītājiem. Tas atainos mūsu, Tartu un Dienvidigaunijas, unikalitāti un atvērtību Eiropai,” stāsta Tartu 2024 mākslinieciskā direktore Kati Torpa (Kati Torp).

Atklāšanas diena, 26. janvāris, sāksies plkst. 10.00 Club Illusion ar disko bērndārznieku un viņu vecāku auditorijai. Tajā par muzikālo fonu gādās DJ Maido Mels (Maido Möls), savukārt Dance Camp dejotāji Brita Kersmā (Britt Kõrsmaa), Merts Agu (Märt Agu) un Olivers Sāmets (Oliver Soomets) mazajiem apmeklētājiem ierādīs deju kustības.

Svētku viesi jau no plkst. 15.00 varēs iejusties elektroniskās mūzikas noskaņās Tartu Rātslaukumā, kur uz īpašas skatuves uzstāsies Púr Múdd, Merimell, YASMYN, Rozell, Elerina Tīta (Eleryn Tiit), Inga Tislara (Inga Tislar), Kerstens Kerge (Kersten Kõrge) un Roberts Kehrs (Robert Kähr).

Pēc svinīgās atklāšanas ceremonijas plkst. 20.30 notiks ielu gājiens uz brīvdabas reivu Igaunijas Nacionālajā muzejā. Tā galvenie mākslinieki būs  Lielbritānijas D&B leģendas SIGMA, kuriem 26. janvārī iznāks arī jauns albums London Sound. Par dejām līdz pat rīta agrumam gādās Emily Makis & Hi-Phi (AK), Igaunijas kultūras ministre Heidī Purga  (Heidy Purga), Sound in Noise (Ēro  Muiste (Eero Muiste)) un OLIVAR (Rene Olivers  Muiste (Rene Oliver Muiste)).

Igaunijas Nacionālā muzeja telpās no plkst. 21.00 viesus īpašā atmosfērā ar gaismas šovu gaidīs arī DJ plejāde, kas pārstāv dažādas desmitgades: Eiki Nestors (Eiki Nestor), Pēters  Volkonskis (Peeter Volkonski), Jiri Makarovs (Jüri Makarov), Heivi Sāremets (Heivi Saaremets), Pauls Oja (Paul Oja), Hannalīza Ūsma (Hannaliisa Uusma) un Micaela S. Muzejs pasākuma laikā būs atvērts, un apmeklētājiem būs iespēja pirmajiem aplūkot izstādi “Kam pieder nakts?” (Who Claims the Night?).

Tiešraide no Tartu 2024 atklāšanas ceremonijas izrādes “Viss kļūst par vienu!” 26. janvārī no plkst. 19.00 būs skatāma Tartu 2024 tīmekļvietnē. Tartu 2024 atklāšanas programma un plašāka informācija pieejama šeit.

Tartu 2024 ir šī gada lielākais notikums Igaunijā – tā organizēšanā ir iesaistīta ceturtā daļa valsts. Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas mākslinieciskā koncepcija un vadmotīvs ir “Izdzīvošanas mākslas” (Arts of Survival). Tās ir zināšanas, prasmes un vērtības, kas palīdzēs dzīvot labāk nākotnē, ar fokusu uz ilgtspēju, kopradi, vietējo unikalitāti, zinātni un tehnoloģijām. Programmas ietvaros gada laikā notiks vairāk nekā 1000 pasākumu.