Svinam Eiropas kultūras mantojuma dienas 2023 (ne)miera zemē!

Svinam Eiropas kultūras mantojuma dienas 2023 (ne)miera zemē!

Ir pagājuši vairāk nekā trīsdesmit gadi kopš Eiropas kultūras mantojuma dienu radīšanas. Šī skaistā, mantojuma ideālus vienojošā tradīcija ik gadu septembrī iekustina vairāk nekā 20 miljonu cilvēku prātus, dodot piepildījumu Eiropas identitātes labākai izpratnei.

Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros Latvija katru gadu, jau kopš 1995. gada, izvēlas kādu nozīmīgu tēmu, iekļaujot visdažādākās interešu grupas un cenšoties sniegt pozitīvas pārsteiguma sajūtas, atvērt vērtīgu, sabiedrībai interesantu un iedvesmojošu objektu durvis, apvienot pūles, ieraudzīt, izcelt un sekmēt vērtību saglabāšanu, uzsvērt dažādību, stiprināt zināšanas un nepazaudēt pieredzi. 2023. gada mantojuma dienu tēma - Latvijas kultūras mantojuma aizsardzības sistēmas simtgade.

Pasākuma ietvaros dažādos kultūras pieminekļos visā Latvijā 8. - 10. septembrī notiks plaša pasākumu programma.

Eiropas kultūras mantojuma dienu laikā visā Latvijā apmeklētājiem būs pieejamas vairāk nekā 60 kultūras mantojuma vietas.

Pasākumu klāsts paredzēts visdažādākajām gaumēm. Apmeklētāji varēs gan izkustēties ekskursijās iekštelpās un ārā - aplūkot pagrabus vai uzkāpt torņos, izstaigāt pilskalnus arheologu pavadībā, arī piedalīties orientēšanās sacensībās un doties pārgājienā vai velo braucienā. Tiem, kuri labprātāk bauda un izzina kultūru mierīgi, pieejamas lekcijas, koncerti un publiskas diskusijas, arī ekskluzīva iespēja sarunāties ar aizrautīgiem kultūras pieminekļu īpašniekiem. Tāpat varēs izpētīt izstādes, apmeklēt vairāku konfesiju dievkalpojumus, iepazīt dažādu reliģiju kultūras mantojumu, baudīt mākslu gan muižās, gan baznīcās, gan pilīs un muzejos.

Visaptverošs ir arī pasākuma tēmu – mantojuma aizsardzības sistēmas simtgades – atspoguļojošo objektu kopums: apmeklētāji varēs iepazīst gan industriālo mantojumu, gan arī arhitektūras, mākslas, arheoloģisko, vēstures un pilsētbūvniecisko mantojumu. Ikkatrs no objektiem reprezentē daļu no kultūras pieminekļu aizsardzības Latvijā vēstures, tas stāsta par vērtību atpazīšanu un neatlaidīgu darbu to saglabāšanā. Eiropas kultūras mantojuma dienas sniedz iespēju iepazīt vēl nezināmo un arīdzan palūkoties jaunām acīm uz jau zināmām un it kā labi pazīstamām vie

Ar precīzāku Kurzemes programmu ar iepazīties šeit: https://www.nkmp.gov.lv/lv/kurzeme-1