Publiskota unikāla Liepājas vēstures liecība

Publiskota unikāla Liepājas vēstures liecība

Biedrība “Liepāja 400” sadarbībā ar Liepājas muzeju un Liepājas Universitātes Kurzemes Humanitāro institūtu sagatavojusi interaktīvu elektronisku izdevumu “Jirgena Šmita Liepājas pilsētas hronika” Arnolda Bērza tulkojumā.

J. Šmita hronikas izdevums ir sagatavots par godu gaidāmajiem Liepājas svētkiem – 400 gadiem, kopš Kurzemes un Zemgales hercogs Frīdrihs 1625. gada 18. martā piešķīra Liepājai pilsētas privilēģijas. Tad bija noslēdzies pirmais pilsētas attīstības posms un senākais ciems, ko vācu rakstos dēvēja par Lyva, Life, Liffe, Lifaw, Libawe, bija ieguvis latvisko vārdu Liepāja.

J. Šmita rakstītais lielākoties ir svarīgu un mazāk svarīgu sabiedriskas nozīmes notikumu fiksējums, kas parāda Liepāju kā nozīmīgu tirdzniecības un tranzīta centru, atklājot arī 18. gadsimta Kurzemes vēsturiski politisko situāciju un specifiskās tās pilsētu problēmas, saduroties dažādu varu, kā arī pilsētnieku un Kurzemes muižnieku interesēm. Hronika kalpo arī kā dokuments birģermeistara uzskatu un rīcības aizstāvībai, vietām teksts ir apzināti diplomātiski veidots.

Hronikas teksta fragmenti franču, latīņu un zviedru valodā nav laboti, bet atstāti tādā formā, kādā J. Šmits tos uzrakstījis.
J. Šmita paustie uzskati atsevišķos jautājumos un viņa lietotie vārdi no mūsdienu skatpunkta šķiet nepieņemami, bet tie atspoguļo 18. gadsimta realitāti, tāpēc hronikas teksts nav ne cenzēts, ne īsināts.

Hronikas tulkotājs ir Arnolds Bērzs, redaktores - Sigita Ignatjeva un Paula Sekača, maketētāja - Samanta Kalēja, vāka dizainu izstrādājis un izveidojis Dāvids Lēvalds, izmantojot Jirgena Šmita zīmēto Liepājas pilsētas shematisko plānu un 18. gadsimtam raksturīgo burtu formu. Projekta vadītāja ir Vēsma Lēvalde.

Ar izdevumu var iepazīties šeit: https://dom.lndb.lv/data/obj/1283254.html