Notiks izglītojoša saruna par mūziku mūsdienu Latvijā

Notiks izglītojoša saruna par mūziku mūsdienu Latvijā

Otrdien, 16. maijā plkst. 18.00 noslēgsies Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” rīkotais izglītojošo lekciju cikls “Dzintara muzikālo sarunu klubs”, kas pieaugušos iepazīstināja ar Latvijas mūzikas vēsturi. Interesenti kā klātienē, tā tiešsaistē aicināti pievienoties pēdējai tikšanās reizei, kurā runās par daudzveidīgo Latvijas mūzikas ainu 21. gadsimtā. Lekciju vadīs cikla veidotāja, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Muzikoloģijas katedras lektore un “Sinfonietta Rīga” mākslinieciskā producente Baiba Kurpniece.

Lekcijā iespējams piedalīties gan klātienē, apmeklējot tikšanās reizi koncertzāles “Lielais dzintars” Kamerzālē, gan attālināti, skatoties to tiešraidē no jebkuras vietas pasaulē digitālajā platformā www.digitalaisdzintars.lv. Dalība ir bez maksas.

Mūsdienu Latvijas mūzikas aina ir daudzveidīga un sazarota, līdzpastāvot vairākām komponistu paaudzēm. Jaunrades laukā radošās aktivitātes turpina vecmeistari: Pēteris Vasks, Juris Karlsons, Georgs Pelēcis u. c. Līdzās viņiem ievērību guvuši viņu bijušie studenti, kuri kopainu bagātina ar stilistiski jaunām krāsām. Šīs paaudzes kodolu veido Andris Dzenītis, Ēriks Ešenvalds, Jānis Petraškevičs, Mārtiņš Viļums, Santa Ratniece, Gundega Šmite. Daudzpusīgs ir jaunākās paaudzes – Platons Buravickis, Jēkabs Jančevskis, Krists Auznieks, Linda Leimane – pienesums.

“Komponistu pieejas ir visdažādākās – neoromantisms, jaunā vienkāršība, jaunā sarežģītība, elektroniskā mūzika un jaunu tembrālo iespēju meklējumi – visi šie ceļi raksturo Latvijas mūziku šodien kā daudzkrāsainu eksperimentu lauku. Pārsteidzoši bagāta un intensīva ir arī mūzikas dzīve – koncertu pārpilnība, festivālu dažādība un publikas ieinteresētība mūzikas norisēs. Mēs esam atvērti pasaulei un pasaulē novērtēti!” ar laikmeta iezīmēm iepazīstina Baiba Kurpniece.

Baiba Kurpniece ieguvusi mākslas maģistra grādu muzikoloģijas specialitātē. Kopš 1997. gada ir lektore JVLMA, kur vada laikmetīgās mūzikas kursu. No 1998. līdz 2007. gadam bijusi orķestru “Rīgas kamermūziķi”, “Sinfonietta Rīga” un projekta “Rīgas Festivāla orķestris” direktore, kopš 2008. gada ir “Sinfonietta Rīga” mākslinieciskā producente, bet kopš 2010. gada VSIA “Latvijas koncerti” organizētā Rudens Kamermūzikas festivāla mākslinieciskā vadītāja. Kopā ar komponistiem Pēteri Vasku un Andri Dzenīti, diriģentiem Normundu Šnē, Sigvardu Kļavu un Kasparu Putniņu, Baiba Kurpniece ir viena no jaunās mūzikas festivāla “Arēna” idejas autorēm.

Vakara noslēgumā dalībnieki, kuri piedalīsies lekcijā klātienē, aicināti pievienoties saviesīgai sanākšanai, kurā tiks atzīmēta “Dzintara muzikālo sarunu kluba” izskaņa. Dalībniekiem, kuri būs piedalījušies vismaz 5 no 8 piedāvātajām lekcijām, par kursa noklausīšanos saņems JVLMA rektora Guntara Prāņa parakstītus apliecinājumus.

Lai klausītājos veicinātu padziļinātu izpratni par mūzikas vēsturi, koncertzāle “Lielais dzintars”, pateicoties fonda “Uniting” atbalstam, šo izglītojošo iniciatīvu aizsāka 2021. gada rudenī. Sadarbībā ar JVLMA Latvijas izcilāko muzikologu un praktiķu vadībā tā pirmajā gadā plašāk iepazīstināja ar Eiropas un pasaules mūzikas vēsturi. Lekciju cikls turpināja savu ceļu un no 2022. gada oktobra līdz 2023. gada maijam pulcēja mūzikas entuziastus uz astoņām kopīgām sarunām, diskusijām un viedokļu apmaiņām, fokusējoties uz Latvijas mūzikas vēsturi dažādos laika griežos.

Lekcijas vadīja tādi nozīmīgi pētnieki un praktiķi kā Vēsma Lēvalde, Guntars Prānis, Māris Kupčs, Ilona Breģe, Ilze Šarkovska-Liepiņa, Ināra Jakubone, Jānis Kudiņš un Baiba Kurpniece. Kopumā lekciju ciklā kā klātienē, “Lielā dzintara” Kamerzālē, tā tiešsaistē piedalījušies aptuveni 400 reģistrēti dalībnieki un vairāki desmiti nereģistrēti klausītāji.

Lai reģistrētu dalību gaidāmās lekcijas klātienes apmeklējumam, interesenti aicināti sazināties ar koncertzāles informācijas centru, rakstot uz e-pastu: info@lielaisdzintars.lv vai zvanot pa tālr.: 634 24 555. Darba laiks: P.-Pk. 11.00–17.00, S.-Sv. 10.00–15.00.

Lekcijas norises ilgums: aptuveni 1 stunda 30 minūtes. Lekciju ciklu organizē Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju. Atbalsta: fonds “Uniting”, Liepājas pašvaldība un “Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” attīstības biedrība”.