Liepājā būs skatāma muzikālā līdzdalības izrāde “Visi putni skaisti dzied”

Liepājā būs skatāma muzikālā līdzdalības izrāde “Visi putni skaisti dzied”

Svētdien, 1. oktobrī, plkst. 17.00 mūsdienu mākslas festivāla “Liepājas Mākslas forums” noslēgumā ar latviešu tautai nozīmīgo dziedāšanu un izglītojošiem stāstiem izskanēs režisores Kristas Burānes veidotā izrāde “Visi putni skaisti dzied”. Aicinot skatītājus līdzdarboties ar radošo komandu, izrāde stāstīs par to, kā kultūra, daba un dziedošās būtnes – putni – savstarpēji satiekas, ko nodara viens otram. Muzikālā izrāde notiks brīvā dabā, Liepājas Jūrmalas parkā, pie “Vēja mātes” pieminekļa.

“Visi putni skaisti dzied” ir veltīta visiem Latvijā dziedošajiem cilvēkiem un Latvijā dzīvojošajām putnu sugām, kuru balsis pamazām apklust gan intensīvās lauksaimniecības, gan mežizstrādes dēļ. Izrādes pieci galvenie varoņi ir putni, kuru populācija šobrīd strauji samazinās gan Latvijā, gan Eiropā. Apmeklētāji dzirdēs stāstus par dzelteno cielavu, mežirbi, griezi, lauku cīruli un baltmugurdzeni, kurš liecina arī par saviem brāļiem, septiņām citām dzeņu sugām. Šie putni izvēlēti tādēļ, ka ieņem svarīgu lomu gan latviešu mitoloģijā, gan ekosistēmā.

“Es gribu dot iespēju cilvēkiem, kurus aizrauj dziedāšana, apzināties, ka mūsu balsīm ir spēks ne tikai lielajā Dziesmu svētku kopkorī, ka mūsu balsis var ne tikai skaisti skanēt, bet arī aizstāvēt citus dziedātājus – putnus. Mēs stāstām latviešu un putnu satikšanās, kopīgas dzīves, sadzīvošanas un sadziedāšanās stāstu. Un uzdodam jautājumu – kur slēpjas putna dziesmas vērtība?” ar izrādes koncepciju iepazīstina režisore Krista Burāne.

Izrādes ietvaros profesionāli mākslinieki sadarbojas ar vietējo kopienu un jauniem cilvēkiem, kas dzied koros. Taču koris ne tikai izpilda komponista Jēkaba Nīmaņa radīto muzikālo materiālu – viņu domas par dziedāšanu, cilvēka un dabas attiecībām kļūst par daļu no izrādes dramaturģijas. Arī skatītāji, ieklausoties un sadzirdot stāstus par putniem un cilvēkiem, iejūtas kora dalībnieku lomā un veido izrādes kopējo skanējumu.

Piecās grupās sadalītie skatītāji veido piecus korus, kuru uzdevums ir iemācīties dziesmu, sastopot piecus diriģentus – putnus. Katrs iemāca vienu dziesmas fragmentu un informē par konkrētās putnu sugas apdraudējuma iemesliem un neizmantotajām iespējām to novērst, kā arī iekļauj stāstījumā mitoloģisko slāni. Lai arī izrādes pamatā ir dziesmas mācīšanās, no skatītāja netiek prasītas vokālās prasmes. Pieaicinātie koristi iedrošina dziedāt kopā un nodrošina skanisko kvalitāti.

Izrādes “Visi putni skaisti dzied” horeogrāfe ir Kristīne Brīniņa, māksliniece Pamela Butāne, diriģents Patriks Kārlis Stepe, iestudējumā piedalās aktieri Artūrs Čukurs, Elīza Dombrovska, Rūta Holendere, Anna Klišāne un Armands Siliņš, kā arī daudzbalsīgs “Visu putnu koris”, kurā dzied Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktā kora “Laiks” dziedātāji (diriģente Ilze Balode).

VIDEO. Ieskats izrādē “Visi putni skaisti dzied”: https://youtu.be/cr2Gf3DHWTs

Izrāde notiek brīvā dabā bez sēdvietām, laukumā pie pieminekļa bojā gājušajiem jūrniekiem un zvejniekiem jeb “Vēja mātes” pieminekļa (Zvejnieku aleja 11A, Liepāja). Tās laikā būs jāpārvietojas pa apkārt esošo teritoriju. Apmeklētāji aicināti ierasties ērtā un laikapstākļiem atbilstošā apģērbā.

Mūsdienu mākslas festivālu “Liepājas Mākslas forums” organizē SIA “Lielais Dzintars”. Biļetes uz festivāla maksas notikumiem pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā: https://www.bilesuparadize.lv/lv/custompage/3688. Plašāka informācija par festivāla programmu: www.lielaisdzintars.lv