Igaunijas filharmoniskais kamerkoris Liepājā uzstāsies ar Perta un Tormisa programmu

Igaunijas filharmoniskais kamerkoris Liepājā uzstāsies ar Perta un Tormisa programmu

Britu žurnāls “BBC Music Magazine” Igaunijas filharmonisko kamerkori ierindojis starp pasaules desmit ievērojamākajiem koriem. Sestdien, 13. janvārī, plkst. 18.00 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” šis izcilais dziedātāju sastāvs kora dibinātāja Tenu Kaljustes vadībā klausītājus iepazīstinās ar igauņu mūzikas dižgaru – Arvo Perta un Veljo Tormisa – daiļradi, sakrālo un folklorisko pasauli.

Abi šie igauņu mūzikas majestātiskie skaņraži ir kamerkora repertuāra kodolā un var būt lielu pateicību parādā korim un maestro par savas daiļrades iedzīvināšanu un popularizēšanu. Tenu Kaljuste (Tõnu Kaljuste) saņēmis vairākas Igaunijas kultūras balvas par Tormisa mūzikas lasījumiem, savukārt Perta opusu atskaņojumi nesuši diriģentam “Grammy” un Starptautisko klasiskās mūzikas balvu (ICMA).

Arvo Perts (Arvo Pärt) ir viens no pasaulē visvairāk atskaņotajiem klasiskās mūzikas autoriem. Viņa 70. gados izgudrotajā daiļrades metodē tintinnabuli jeb zvaniņu tehnikā radītā mūzika ir vienkārši skanoša, ausij tīkama un pie tuvākas analīzes matemātiski izsvērta un stipri izsmalcināta.

No komponista daiļrades koncertā izskanēs hrestomātiskā motete “Magnificat”, kas rakstīta 80. gadu beigās, gaismas un dvēseles miera motete “Nunc dimittis”, īru kristīgo aizsargvārdu iedvesmotā “Brieža lūgšana”, pareizticīgo pateicības slavinājums “Pēc uzvaras” un divas daļas no monumentālā “Grēknožēlas kanona”.

Veljo Tormiss (Veljo Tormis) ir viens no dižākajiem igauņu muzikālās folkloras zinātājiem. Viņa mūzikā jaušams zemes spēks un šamanisms. Viņa veikums saistās visupirms ar igauņu un citu somugru folkloras apstrādi, mazo tautu izcelšanu gaismā, interesi arī par latviešu un lībiešu muzikālo pagātni. No komponista devuma vispopulārākā ir mūzika koriem, taču viņa darbu sarakstā ir arī daudz citādu darbu, un Tormisa garais mūžs Igaunijā tiek godināts arvien tikpat sirsnīgi, kā viņa dzīves laikā.

Koncerta otrajai daļai Tenu Kaljuste no Tormisa daiļrades izvēlējies fragmentus sievu, vīru un jauktajam korim no cikliem “Šūpošanās dziesmas”, “Meteņu dziesmas”, “Jāņudziesmas”, un visu vainagos šamaniski iespaidīgā “Dzelzs apvārdošana”, kas ieved kādā paralēlā pasaulē pie pirmatnējiem avotiem.

VIDEO: Orests Silabriedis iepazīstina ar Igaunijas filharmoniskā kamerkora koncertprogrammu: https://youtu.be/9BnhC0b0KBk

Igaunijas filharmoniskais kamerkoris ir viens no pazīstamākajiem profesionālajiem igauņu mūzikas kolektīviem pasaulē. 1981. gadā kamerkori izveidoja plaši pazīstamais un pieprasītais diriģents Tenu Kaljuste, kurš kori vadīja 20 gadus. Diriģenta pienākumus pārņēma anglis Pols Hilhers, viņam sekoja nīderlandietis Daniels Reiss un latvietis Kaspars Putniņš. Kamerkoris ir arī sadarbojies ar daudziem izciliem diriģentiem, kuru skaitā ir Klaudio Abado, Helmūts Rilllings, Ēriks Ēriksons u. c., piedalījies daudzos pasaulē zināmos klasiskās mūzikas festivālos, kā arī uzstājies kopā ar ievērojamākajiem pasaules orķestriem.

Līdztekus koncertdarbībai kamerkoris regulāri veic arī disku ierakstus, un vairāki ieskaņojumi saņēmuši prestižus apbalvojumus, tai skaitā divas “Grammy” balvas – par disku “Arvo Pärt. Da Pacem” un “Arvo Pärt. Adam’s Lament”. Kopumā korim līdz šim ir 14 “Grammy” balvas nominācijas.

Koncertu ar Liepājas pašvaldības un Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu organizē SIA “Lielais Dzintars”. Plašāka informācija atrodama vietnē www.lielaisdzintars.lv. Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” tīkla kasēs visā Latvijā, interneta vietnē www.bilesuparadize.lv un koncertzāles informācijas centrā.

Uzziņām aicinām sazināties ar koncertzāles informācijas centru. Darba laiks: no pirmdienas līdz piektdienai: 11.00–17.00, sestdienās, svētdienās: 10.00–15.00. Tālrunis: +371 634 24 555, e-pasts: info@lielaisdzintars.lv.