Gadsimta lieciniece. Satikšanās ar Valentīnu Freimani Liepājā

Gadsimta lieciniece. Satikšanās ar Valentīnu Freimani Liepājā

30. augustā pulksten 17.00 Liepājas Latviešu biedrības nama galerijā atklās izstādi “Gadsimta lieciniece. Satikšanās ar Valentīnu Freimani”.

Teātra un kino zinātnieces, mākslas zinātņu doktores Valentīnas Freimanes (1922–2018) vārds asociējams ar Latvijas kultūrvides pilnveidošanu un iekļaušanu globālās kultūras kontekstā. Par spīti politiskā režīma liktajiem šķēršļiem, kopš 20. gadsimta 60. gadiem V. Freimane radīja alternatīvu izglītības sistēmu, kļūstot vairākām padomju paaudzēm par “logu uz Eiropu”, izplatot zināšanas un veicinot izpratni par pasaules teātra un kino procesiem, personībām un parādībām. Pēc neatkarības atjaunošanas viņa pasaulei stāstīja par Latvijas kultūru un vēsturi. V. Freimane visu mūžu dzīvojusi ar pārliecību – nevis apstākļi veido cilvēku, bet cilvēks pats veido savus apstākļus.

Izstāde “Gadsimta lieciniece Satikšanās ar Valentīnu Freimani” iepazīstinās ar izcilās kino un teātra zinātnieces dzīvesstāstu un personību, tās svarīga daļa ir audio un video materiāli. Tās ir intervijas ar Valentīnu Freimani, raidījumi un filmas par viņu, veidotas Latvijā un Vācijā. 2022. gadā izstāde bija apskatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, taču Liepājai tā veidota praktiski no jauna, papildinot ar maz zināmiem faktiem par Valentīnas Freimanes Liepājā pavadīto laiku no 1950. gada līdz 1963. gadam, kad viņa pilnībā izmainīja reģionālās publicistikas stilu un radīja liepājniekos to kultūras apziņu, kas šodien visiem liekas tik pašsaprotama un ļāva Liepājai iegūt “Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027” godu. Izstāde izseko Valentīnas Freimanes dzīvesstāstam arī Rīgas un Berlīnes posmos, to atspoguļo fotogrāfijas, dokumenti, personīgi priekšmeti, video un tekstu fragmenti.

Izstādes tekstu un materiālu atlasi veidoja kino zinātniece Anita Uzulniece un teātra zinātnieces Margarita Zieda un Vēsma Lēvalde. Izstādes vizuālo tēlu izstrādājusi Anna Heinrihsone, mākslinieces asistente – Dace Lanka. Projekta vadītāja ir Kristīne Jākabsone. Izstādē izmantoti eksponāti no Valentīnas Freimanes ģimenes, Anitas Uzulnieces un Grēviņu ģimenes privātajiem arhīviem, saturu veido Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Liepājas teātra, Liepājas Universitātes, Liepājas muzeja un citu arhīvu materiāli. Ekspozīciju papildina Valentīnas Freimanes citāti no sniegtajām intervijām un grāmatām, kā arī zinātnieces audzēkņu atmiņām.

Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Francijas institūts Latvijā, SIA “PM-TM” un SIA “SBArt”. Izstādes veidotāji pateicas Agnesei Zeltiņai, Jolantai Treilei, Anetei Skujai, Maijai Zvejniecei, Cēsu Mākslas festivālam un Jurim Žagaram, Rozam fon Praunheimam, Ainai Karelei, Agitai Lejai, Aldim Kaupam.

Izstāde LLBN būs skatāma līdz šā gada 28. septembrim, ieeja ir bez maksas.

Papildinot izstādi “Gadsimta lieciniece. Satikšanās ar Valentīnu Freimani”, tās norises laikā LLBN būs skatāmi trīs kinolektoriji:

8. septembrī pulksten 17.00 “Paradīzes bērni” (1946, režisors Marsels Karnē)

15. septembrī pulksten 17.00 “Atlanta” (1934, režisors Žans Vigo)

22. septembrī pulksten. 17.00 “Ilo kunga brīvdienas” (1953, režisors Žaks Tatī)

Kinolektoriju ievadā tiks atskaņoti V. Freimanes 2011. gadā Mākslas festivālā “Cēsis” sniegtie ievadvārdi par attiecīgo filmu. Kinolektoriji tapuši sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā un Mākslas festivālu “Cēsis”. Ieeja bez maksas.