Depozītglāžu sistēma Liepājas pasākumos

Depozītglāžu sistēma Liepājas pasākumos

No 2026. gada 1. janvāra Liepājas valstspilsētas pašvaldībā visos publiskajos pasākumos būs obligāti jālieto depozīta jeb vairākkārt izmantojamas glāzes. Lai iepazītu un pakāpeniski pierastu pie jaunās sistēmas, jau no 2024. gada pašvaldība sadarbībā ar komersantiem atsevišķos pasākumos  izmēģinās šo sistēmu. Pirmais tests notiks 4. maijā – orientēšanās spēļu “Liepājas pēdas Latvijā” laikā.

Esam atbildīgi

Vienreizlietojamās dzērienu glāzes un karsto dzērienu krūzes dažādu publisku pasākumu un pilsētas svētku laikā veido ievērojamu daļu no sadzīves atkritumiem. Neatkarīgi no vienreizlietojamo glāžu materiāla, to ražošanas process rada būtisku ietekmi uz vidi. Pēc glāžu lietošanas to pārstrāde vai kompostēšana ir praktiski neiespējama, un tās nonāk atkritumu poligonā. Savukārt, nonākot dabā, vienreizlietojamais iepakojums sadalās lēni un nepilnīgi – vairāku simtu gadu laikā.

Liepājas vīzija

Vienreizlietojamo priekšmetu izmantošana kļūst arvien nepieņemamāka sabiedrībai, kas koncentrējas uz ilgtspējību un resursu atkārtotu izmantošanu. Tāpat kā daudzas pasaules un Eiropas pilsētas, arī Liepāja apņēmusies ar dažādām iniciatīvām mazināt vienreizējās lietošanas iepakojuma patēriņu, tostarp pilsētas publiskajos pasākumos. Mūsu kopīgais mērķis ir virzīties uz tādu ilgtspējīgas sabiedrības modeli, kur plastmasa un citi materiāli nekad nekļūst par atkritumiem.

Risinājums

Lai pasākumu laikā dzērienu līdzņemšana neradītu lieku atkritumu daudzumu, pasākumu apmeklētāji aicināti izmantot atkārtoti lietojamās glāzes un karsto dzērienu krūzes – ņemt līdzi savas atkārtoti lietojamās krūzes vai termosus vai arī izmantot pasākumos uz vietas piedāvāto depozītglāžu sistēmu.

Kā tas darbojas?

Depozītglāžu sistēma orientēšanās spēļu “Liepājas pēdas Latvijā” laikā:

• Dzērienu tirdzniecības punktos tev piedāvās izmantot atkārtoti lietojamu glāzi vai krūzi.

• Atkārtoti lietojamām glāzēm un krūzēm netiek piemērota izmantošanas maksa.

• Tās var tikt atkārtoti uzpildītas pasākuma laikā.

• Ja nākamo dzērienu vēlies saņemt tīrā glāzē vai krūzē, veic to apmaiņu pie tirgotāja.

• Lietoto glāzi vai krūzi neizmet miskastē, bet atgriez atpakaļ tirgotājam.

• Ja vēlies, saglabā krūzi vai glāzi kā suvenīru. Nenoliec to plauktā, bet izmanto citos pasākumos vai ikdienā, lai vēl vairāk veicinātu videi draudzīgu dzīvesveidu.  

Glāžu nomas sistēma

Glāžu nomas sistēma ir balstīta ilgtspējīgas resursu aprites principos, jo, pretstatā ierastajām vienreizējās lietošanas glāzēm, tiek piedāvāta vidi saudzējošāka alternatīva. Atkārtoti lietojamās dzērienu glāzes parasti tiek izsniegtas apmaiņā pret drošības depozītu. Pēc lietošanas, drošības depozīts tiek atdots atpakaļ, bet glāze tiek rūpīgi izmazgāta, dezinficēta un atkārtoti atgriezta sistēmā, lai atkal tiktu uzpildīta ar dzērieniem.

Pircēji iemaksā drošības depozītu par savu pirmo nomas krūzi un pēc tam katru reizi, pērkot jaunu dzērienu, apmaina netīrās krūzes pret tīrām, lai nodrošinātu higiēnas standartu ievērošanu. Ja pircējs nevēlas iegādāties citu dzērienu, drošības depozīts tiek atgriezts tirdzniecības vietā vai speciāli ierīkotā glāžu nodošanas punktā (atkarīgs no pasākuma organizatora sniegtā piedāvājuma).

Kā darbojas glāžu nomas sistēma:

1. Pērkot dzērienu, iemaksā drošības depozītu un saņem glāzi;

2. Apmaini to pret tīru glāzi, ja vēlies iegādāties jaunu dzērienu;

3. Dodoties prom no pasākuma, nodod glāzi pie tirgotāja vai glāžu nodošanas  punktā;

4. Saņem atpakaļ iemaksāto drošības depozītu;

5. Glāzi vari paturēt sev kā suvenīru, bet tad nesaņem atpakaļ iemaksāto depozīta summu.

Ņem vērā!

• Nomājot glāzi, vari apmaksāt drošības depozītu konkrētas summas (atkarīgs no pasākuma organizatora, parasti 1 vai 2 eiro apmērā) skaidrā naudā vai ar karti

• Atgriežot glāzi, drošības naudas atmaksu saņem skaidrā naudā

Aktivitāte tiek realizēta Eiropas Savienības finansēta projekta “Liepājas viedpilsētas ceļa karte: uz izmaiņām vērsta mentorēšana, zināšanu apmaiņa un sadarbība ar Valensijas pilsētu” ietvaros.

Vairāk par projektu lasi: https://www.liepaja.lv/projekti/projekts-liepajas-viedpilsetas-cela-karte-uz-izmainam-versta-mentoresana-zinasanu-apmaina-un-sadarbiba-ar-valensijas-pilsetu/