Atjaunoto Hammond ērģeļu koncertu ciklu noslēgs ārvalstu džeza trio

Atjaunoto Hammond ērģeļu koncertu ciklu noslēgs ārvalstu džeza trio

Liepājas Lutera baznīcas HAMMOND pirmo koncertsezonu piektdien, 25. augustā, plkst. 19.00 noslēgs koncerts CONVERSATION #9, kurā pie atjaunotā instrumenta sēdīsies ērģeļu meistars Arno Kreigers (Arno Krijger) no Nīderlandes. Kopā ar šveiciešu sitaminstrumentālistu Florianu Arbencu (Florian Arbentz) un trompetistu Pērsiju Pārsglovu (Percy Pursglove) no Lielbritānijas viņš klausītājiem piedāvās jaunu džeza autorprogrammu TARGETED, kas šopavasar ieskaņoja arī šāda paša nosaukuma albumā. Šogad šī būs pēdējā iespēja dzirdēt restaurētās Latvijā ražotās ērģeles koncertā un novērtēt šī instrumenta aizkustinošo skanējumu, jo turpinājumā ar Liepājas HAMMOND atkal strādās restauratori.

Liepājas HAMMOND ir unikāls VEF ražotais eksemplārs, ko 1937. gadā Liepājas Lutera baznīcai dāvājis Kārlis Ulmanis. Kā to atzīst pieredzējušais ērģeļu restaurators Ganderts de Bo, Rīgā ražotās ērģeles ir vecākas par citiem instrumentiem, uz kuriem parasti muzicē pasaulē, tādēļ tām ir īpaša vērtība. Šajā pavasarī ir noslēdzies pirmais ērģeļu restaurācijas posms, kuras laikā ir pabeigti diagnostikas darbi un veikta instrumenta skaņu sistēmu atjaunošana.

Projekta turpinājumā vēl jāparūpējas par instrumenta koka daļu restaurāciju, jāturpina atjaunot skaņu mehānismi, jāmaina ērģeļu motors, kā arī jāsagādā atbilstošs gaismas un skaņas aprīkojums pie ērģelēm, lai instrumenta lietošana būtu mūziķiem ērta un atbilstu mūsdienu tehniskajām prasībām. Vienlaikus nepieciešams risināt arī ērģeļu telpas siltuma jautājumu ziemas periodā, kas ir ļoti svarīgi, lai uzturētu kārtībā atjaunotos mehānismus. Tāpat ir uzsāktas sarunas par sadarbību ar Liepājas mūzikas koledžas džeza nodaļu un plānots, ka topošie mūziķi varēs vingrināties uz oriģinālā HAMMOND instrumenta, kā arī veidot jaunas kompozīcijas un koncertus, kuru centrā būtu VEF ražoto ērģeļu īpašā skaņa.

Novērtējot HAMMOND nozīmīgo vietu Latvijas kultūras vēsturē un apkopojot vērtīgos restaurācijas procesā iegūtos materiālus (rasējumus, instrumenta detaļas, aprakstus, fotogrāfijas), tiek domāts par to, lai pēc instrumenta restaurācijas darbu paveikšanas ērģeļu telpā varētu izveidot pastāvīgu ekspozīciju par HAMMOND ērģelēm Latvijā.