Aicinājums uz izstādes “Pa ceļam” atklāšanu Tirgoņu ielā

Aicinājums uz izstādes “Pa ceļam” atklāšanu Tirgoņu ielā

Ceturtdien, 9. maijā, Liepājā tiks atklāta izstāde “Pa ceļam”. Liepājas gājēju jeb Tirgoņu ielas skatlogos līdz 23. maijam varēs aplūkot trīs mākslinieku – Sabīnes Verneres, Andreja Lavrinoviča un Annas Franciskas Beļānes darbus.

“Liepāja 2027 programmas vadmotīvs ir (ne)miers – jeb spēks, kas virza mūs uz priekšu. Šo spēku mēs ievirzām programmas burās un “Pa ceļam” uz Eiropas sapni aicinām viesus un vietējos jaunatklāt pilsētas paradoksus. Ar šo izstādi vēlamies pacelt iedzīvotāju pašapziņu, rādot, ka mūsu pusē radušies lieliski mākslinieki. Pa ceļam uz tirgu, Liepājas gājēju – Tirgoņu – ielas skatlogos, starp veikaliem, kafejnīcām un bankām, pilsētas viesi un vietējie iedzīvotāji varēs baudīt līdz šim Liepājas pilsētvidē neredzētus darbus,” stāsta izstādes kuratore Ieva Rubeze.

Mākslinieces Sabīnes Verneres (34), Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Eksperimentālās mākslas telpas “Pilot” vadītājas, daiļradē vērojams dabā un cilvēkā dabiski ieliktā pirmatnīgā nemiera un spēka atainojums. Sabīne Vernere studē LMA profesionālajā doktorantūrā, kā arī ir brīvdabas mākslas telpas “Savvaļa” domubiedru kodola dalībniece.

Mākslinieks Andrejs Lavrinovičs (37), Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas pedagogs, neatkarīgās izdevniecības “Popper Publishing” mākslas grāmatu un zīnu izdevējs, ar darbu “Atlantis” (2016–2024) reflektē par dzinuli, burkānu makšķeres galā vai “Nike” vāzi, kas virza cilvēku izkāpt no komforta zonas un sasniegt mazliet vairāk.

Jaunākā māksliniece izstādē ir Anna Franciska Beļāne (24), kura šopavasar beigs bakalaura studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā. Annas Franciskas Beļānes asprātīgās instalācijas vēsta par līdzsvaru starp mieru un nemieru, būšanu ar kājām uz zemes un idejām augstu virs apvāršņa, par cilvēka smalko balansu starp šiem stāvokļiem.

9. maijā pulksten 17.00 aicinām uz izstādes atklāšanu Liepājā, Tirgoņu ielā – pastaigā kopā ar kuratori Ievu Rubezi. Izstāde būs skatāma no 9. līdz 23. maijam. Aicinām sekot līdzi izstādes norādēm, lai apskatītu visus mākslas darbus.

Sabīnes Verneres darba “Angles morts” gleznojumos atrodams tauriņa spārniem līdzīgs motīvs, kas stindzinoši raugās skatītājā. Šie fragmenti atsaucas uz atsevišķu tauriņu sugu spārniem, kurus rotā acīm līdzīgi plankumi ocelli, kam piemītot paralizējošs efekts. Šķetinot skatiena nozīmi mītā par Medūzu, mākslas vēsturnieks Hals Fosters min, ka Medūzas stindzinošais spēks meklējams tieši acu sastapšanās brīdī. Viņas burvestība strādā kā spogulis, kas atklāj vērotājam patiesību par sevi pašu – koncentrēti atstarojot vērotāja šausmas un pakļaujot paša nosodījumam. “Ekspozīcija “Aklā zona” iztaujā pašu vērošanas aktu un izgaismo okulārcentriskās uztveres pārmākto intuitīvo iedabu, kas sabiedrības mērogā sasaucas ar vēlmi neērto pagātni nostumt “prom no acīm” un izgrūst no kolektīvās atmiņas. Izstādē, kuras ietvaros tapa darbi, par šī procesa dalībnieku kļuva arī Latvijas Mākslinieku savienības muzeja krājums, kas gaidpilni raugās skatītājā.” Teksta fragments no Megijas Mīlbergas esejas izstādei “Angles morts” Latvijas Mākslinieku savienībā. Plašākā mērogā ņemot, gaidpilni uz mums skatās liela daļa Latvijas mākslas vēstures, jo beidzamo 60 gadu laikā radītos darbus jau vairākām paaudzēm nav iespējams apskatīt neeksistējošā laikmetīgās mākslas muzeja dēļ. Izvēloties izstādei šos divus tušas gleznojumus, es gribēju vēlreiz aktualizēt šo jautājumu.

Andreja Lavrinoviča mākslas darba “Atlantis” pirmatnējā versija tika radīta 2016. gadā, eksperimentējot ar dažādām tehnikām un izvirzot pamatkonceptu par
patērētāju sabiedrību un aizejošajām popkultūrām. Vai kādreiz masveidā tika ražoti L.V. paklāji un Nike vāzes vidusslānim? Darbs pirmo reizi tika parādīts grupas izstādē “Akvārijs” Kalnciema kvartāla galerijā kopā ar Kristapa Zelmeņa, Zanes Zelmenes un Krišjāņa Mežuļa darbiem un Elīna Sproģes pavadošo tekstu. 2024. gadā “Atlantis’’ mākslas darbs tika reducēts ar mākslīgā intelekta palīdzību. rakstot komandas, norādes, konkrētas instrukcijas, kā darbu deformēt un pārveidot. Tā radās kolāža “Nepārejošas bailes” un jauna variācija par 2016. gadā radīto Nike vāzi un L.V. tepiķi. Salīdzinājumam autors ir domājis arheoloģiju un restaurēšanu, tikai šajā gadījumā paļaujoties uz kontrolētu AI improvizāciju.

Franciskas Annas Beļānes trīs darbi “pjedestāls”, “kāds pārskrien nomoda naktī” un “kad nomaldies, griezies uz riņķi”. Tajos māksliniece asprātīgās instalācijās vēsta par līdzsvaru starp mieru un nemieru, būšanu ar kājām uz zemes un idejām augstu virs apvāršņa, par cilvēka smalko balansu starp šiem stāvokļiem.

Izstādi organizē nodibinājums “Liepāja 2027”, tā tapusi sadarbībā ar "Swedbank",  "Saldējums Liepāja", "MansPirkums", frizētu Tirgoņu ielā 24 un tiek realizēta ar Liepājas valstspilsētas pašvaldības, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Eiropas Savienības programmas “Radošā Eiropa” projekta “CreArt 3.0 #STRINGING_TOGETHER” līdzfinansējumu.

Arī mūsu partneri šī tīkla ietvaros citās Eiropas pilsētās organizē līdzīgus mākslas notikums maijā, kur mākslas darbi sastopami netradicionālās vietās, šī izstāde ir daļa no mākslas akcijas #ArtBloomsInMay