Videostāstā atainos teātra tradīciju Liepājā

Videostāstā atainos teātra tradīciju Liepājā

Divas Liepājas Universitātes pētnieces - Vēsma Lēvalde un Sandra Okuņeva - izpētījušas teātra tradīcijas vēsturi Liepājā un strādā pie videostāsta scenārija. Skaņu ierakstu studijā "Lighthouse" jau tapis aizkadra stāstījums, ko ierunājis Emīls Dreiblats.

Videostāsts iecerēts kā izziņas materiāls ciklā "Liepājas kultūras akvarelis", kura ideja dzimusi kontekstā ar Liepājas vēlmi kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu 2027. gadā, portālam irliepaja.lv pastāstīja projekta vadītāja, teātra zinātniece Vēsma Lēvalde.

Pirms gada šajā ciklā jau publiskots videostāsts "Liepājas simfoniskais orķestris. Ceļš mūzikā līdz Lielajam dzintaram", kurā ietverti Liepājas mūzikas vēstures nozīmīgākie notikumi un personības līdz Latvijas neatkarības atgūšanai.  Arī teātra vēstures stāsts aptvers līdzīgu laikposmu - no 18. gadsimta vidus līdz  20.gadsimta 90.gadu sākumam.

"Teātra tradīcija ir viena no bagātākajām kultūras tradīcijām Latvijā. Tās lokālā unikalitāte ir ciešā saplūsme ar mūziku - operas, operetes un populārās mūzikas tradīciju. Teātris sintezē arī vizuālo un kustību mākslu. Tieši Liepājā teātra tradīcijai raksturīga arī amatierkolektīvu un profesionālā teātra sinerģija, kā arī sākotnējās vācu un vēlākās krievu teātra tradīcijas saplūsme, kas pāraug latviešu teātrī. Vienlaikus 20.gs. 30.gados te saglabājas dažādu mazākumtautību teātra notikumi, bet padomju gados aktīvi ir divi profesionāli teātri - latviešu - Valsts Liepājas teātris - un krievu - Sarkankarogotās Baltijas flotes teātris. Turklāt Liepājas teātris ir vienīgais Latvijā, uz kura skatuves ilgu laiku sadzīvojuši vai visi šīs mākslas veidi -dramatiskais, muzikālais, leļļu teātris un pat balets," par videostāsta ideju stāsta Vēsma Lēvalde.

Scenārijs paredz izveidot populārzinātnisku, aptuveni 15 minūšu garu videostāstu ar bagātīgu vizuālo materiālu. Šim nolūkam projekta autori digitalizējuši vairāk nekā 100 fotogrāfiju, apstrādāti vairāki videoieraksti no teātra, muzeju un privātajiem arhīviem. Vizuālo tēlu veidos "DavidsMediaLV". "Liepājas teātra tradīcijas vēsture" būs pieejama ikvienam interesentam bez maksas bibliotēku elektroniskajā tīklā, kā arī tiks nodota nekomerciālai izmantošanai projekta atbalstītājiem.

Vairāk lasi ŠEIT