Saruna ar dizaineri Baibu Ripu par ilglaicīga apģērba radīšanu

Saruna ar dizaineri Baibu Ripu par ilglaicīga apģērba radīšanu

Pirmdienas vakarā Parka Paviljonā notika liepājnieku tikšanas ar dizaineri Baibu Ripu, lai kopā aktualizētu sabiedrībā tēmu ar ilglaicīgu apģērba radīšanu un lietošanu.

Mūsdienās ātrā mode, tekstilrūpniecības pārmērīgais resursu patēriņš un pieaugošais tekstila atkritumu apjoms ir aktuāls dienaskārtības jautājums vairs ne tikai Eiropā un pasaulē kopumā, bet arī Latvijā un Liepājā.

❇️ Vidi ietekmē ne tikai tas, ar kādu transporta līdzekli mēs pārvietojamies, kādus līdzekļus izmantojam uzkopšanai vai kādi produkti ir mūsu ēdienkartē, bet arī tas, kādu apģērbu mēs izvēlamies.

📍 Apģērba industrija ir otra lielākā piesārņotāja pēc naftas industrijas, ja ņem vērā radītās siltumefektu izraisošās gāzes emisijas visā apģērbu ražošanas procesā – sākot no izejvielu saražošanas un pārstrādes no šķiedrām par audumiem, līdz apģērbu šūšanai un transportēšanai  patērētājiem, kā arī pēc lietoto apģērbu nogādei līdz atkritumu izgāztuvēm.

Tekstila industrija šobrīd pārsvarā izmanto neatjaunojamos resursus, tai skaitā naftu, lai ražotu sintētiskos materiālus, mēslojumu kokvilnas audzēšanā, kā arī dažādas vielas, lai saražotu, krāsotu un apstrādātu šķiedras un audumus.

🔴 Šobrīd Eiropas Savienības iedzīvotāji gadā patērē aptuveni 6,4 miljonus tonnu apģērbu. Ja nekas nemainīsies patēriņa tendencēs un līdzšinējās apģērba industrijas praksēs, 2050. gadā tiks pārdoti 160 miljoni tonnu apģērbu. Tas nozīmē, ka apģērba ražošana prasīs trīs reizes vairāk resursu nekā 2000. gadā, kas radītu katastrofālas sekas videi.

Paldies zīmola BAIBA RIPA veidotājai par šīs svarīgās tēmas aktualizēšanu un dalīšanos ar savām zināšanām.

FOTO: https://www.facebook.com/liepajalv/posts/pfbid0Gy7vaTPi1M7UR3Qf55cSkabgbKf4P6w5hQkwPgzvHZDfwt3fSoeXPvPBpDvWxx5hl

Vairāk par šo tēmu lasi:

📌 https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/QANDA_22_2015

📌 https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_22_2013

📌 https://www.bbc.com/news/science-environment-60913226.amp

📌 https://www.zalabriviba.lv/dzives.../mode/mode-ietekme-vide/