Liepājas operas simtgades jubilejā - Berlioza "Fausta pazudināšana"

Liepājas operas simtgades jubilejā - Berlioza "Fausta pazudināšana"

Šajā nedēļas nogalē koncertzālē “Lielais dzintars” izskanējis Liepājas operas simtgades svinību lielākais notikums – uz skatuves diriģenta Imanta Rešņa vadībā uzmirdzēja starptautiskas radošās komandas veidotā Hektora Berlioza dramatiskā leģenda “Fausta pazudināšana”. Iestudējuma galvenos tēlus atveidoja pasaules klases solisti, savukārt stāsta muzikālo ietvaru radīja Liepājas Simfoniskais orķestris, Valsts akadēmiskais koris “Latvija” un jauktais koris “Intis”.

Operas “Fausta pazudināšana” izvēle izvērtusies simboliska: 1922. gada septembrī Liepājas operu atklāja ar Šarla Guno operu “Fausts”, un simt gadus kopš šī notikuma svētki tiks atzīmēti ar šiem pašiem Gētes tēliem Berlioza versijā. Par diriģentu izraudzīts Liepājas Simfoniskā orķestra kādreizējais mākslinieciskais vadītājs, Lielās mūzikas balvas laureāts un Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks Imants Resnis.

Uzvedums notika Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”, kas tapa pēc Imanta Rešņa neatlaidīga rosinājuma, un šī bija tā svinīgā reize, kad maestro Resnis pirmoreiz diriģēja uz koncertnama skatuves.

“Viens no maniem mērķiem koncertzāles projektēšanas laikā bija paredzēt iespēju, ka tajā ik pa laikam varētu uzvest operu. Kaut arī skatuve nav milzīga priekš operas uzveduma, orķestrim ir bedre, lai to varētu realizēt. Fausta tēma man vienmēr ir interesējusi dažādās izpausmēs. Savā laikā kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri esmu veidojis Fausta ciklu ar simfoniskajiem darbiem, arī citos projektos ar šo stāstu kaut kādā veidā esmu bijis saistīts. Eiropas teātra repertuāros tas ik pa laikam apgrozās, taču, cik man zināms, Latvijā ir bijuši vairāki koncertizpildījumi, bet kā operas uzvedums šis darbs uzvests reti – tas arī varētu būt viens no pamudinājumiem šo darbu iestudēt Liepājā,” atklāj iestudējuma mākslinieciskais vadītājs un diriģents Imants Resnis.

Franču heroiskā romantisma ģēnija Hektora Berlioza “Fausta pazudināšana” pēc būtības ir opera par Fausta ilgošanos, Mefistofeļa kārdinājumu un Margeritas maldīšanos. Pats komponists šo uzskatīja par vienu no saviem labākajiem veikumiem. Interesanti, ka tas tapis, komponistam esot garā ceļojumā – opuss dzima karietē, vilcienā, tvaikonī, krodziņā, dzīvoklī, kafejnīcā, Tileriju dārzā un sēžot uz Tempļa bulvāra ceļastaba.

Imanta Rešņa vadībā šo iespaidīgo stāstu izdziedāja pasaules klases solisti: titullomā tenors Mikaels Spadačīni (Mickael Spadaccini), kura uzstāšanās apvārsnis sniedzas no Eiropas līdz Buenosairesai un kurš ar lieliem panākumiem šo lomu dziedājis Zārbrikenē Franka Hilbriga režijā, un divi spoži Grācas operas solisti: Anna Bruļa (Anna Brull) kā Margerita un Tomass Esls (Thomas Essl) kā Mefistofelis. Nelielo Brandera lomu dziedāja Pavlo Balakins. Iestudējuma muzikālo ietvaru veidoja Liepājas Simfoniskais orķestris, Valsts akadēmiskais koris “Latvija” un Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktais koris “INTIS” – koristi pārvērtās par zemniekiem, baznīcēniem, krogusgājējiem, rūķiem, silfīdām, studentiem, kareivjiem, maldugunīm, dēmoniem un debesu gariem.

Skatuviskumu šim notikumam piešķira Vācijā un Austrijā augstu vērtētā režisore Huana Inesa Kano Restrepo (Juana Ines Cano Restrepo) un māksliniece Anna Heinrihsone, kuras pārziņā bija gan scenogrāfija, gan tērpi. Iestudējuma režija un scenogrāfija tika veidota, iedvesmojoties no Raiņa un Aspazijas dzīves.

“Skatuves iekārtojumu veidoju minimālisma tradīcijās, kur simbolisms, grāmatas un gaisma tiek izcelti kā galvenie elementi, simbolizējot Fausta ilgošanos pēc apskaidrības, piepildījuma un varas. Kad koncertzāles vadītājs Timurs Tomsons ieminējās, ka manas skices atgādina Raiņa studiju, es sāku pētīt to dziļāk. Man par pārsteigumu, pirmo reizi ieraugot Raiņa portretu, es sapratu, ka viņš ir reālās dzīves modelis Faustam – tāds, kādu es šo tēlu biju iztēlojusies, lasot J.V. Gētes darbu skolā. Tālāk savos pētījumos atklāju arī Aspaziju un, izlasot Matiasa Knolla atdzejojumu vācu valodā dzejoļu krājumam “Sarkanās puķes”, viņas spēcīgie dzejoļi man lika justies tā it kā es lasītu Margeritas dienasgrāmatu. Atklājot to, ka Rainis sāka tulkot Gētes “Faustu”, kamēr viņš atradās Liepājas cietumā, manī radās pārliecība: Berlioza “Fausta pazudināšana” atzīmēs ne tikai Liepājas operas simtgadi, bet arī godinās šos abus izcilos māksliniekus,” sacīja režisore Huana Inesa Kano Restrepo.