Karostā aizvadīta unikālā sajūtu ekspedīcija “Ekonauti”

Karostā aizvadīta unikālā sajūtu ekspedīcija “Ekonauti”

Aizvadītajā nedēļā Karostā notika īpaši veidota sajūtu pieredzes ekspedīcija “Ekonauti”, kuras laikā, ar tehnoloģijām iedarbojoties uz dažādām maņām, Karostas iedzīvotāji un viesi varēja iepazīt Karostas pamestās teritorijas, to dabas daudzveidību, kā arī paplašināt redzes, dzirdes, taustes un citu sajūtu pieredzi.

“Mums bija patiess prieks redzēt, ka Ekonautu sajūtu ekspedīciju ieradās piedzīvot dalībnieki no visām vecumu grupām – bērni, jaunieši, vidējā paaudze un seniori. Katra paaudze pasauli ar maņām uztver sev unikālos veidos – kamēr vecāka paaudze vairāk uzticas fiziskai mijiedarbībai ar apkārtni, jaunieši ir atvērtāki multisensorai pieredzei, maņu stimulācijai un tehnoloģiskiem procesiem kopumā. Ekonauti ekspedīcija deva iespēju sajust gan vienu, gan otro,” stāsta Liepājas Kultūras pārvaldes vadītājs Juris Jirgens.

Saklausīt Karostu un iegrimt apkārtējās vides skaņas meditācijā aicināja skaņas māksliniece, Liepājas Universitātes docente Krista Dintere kopā ar teksta un mediju mākslinieci Dianu Lelis. Mākslinieces, izmantojot tehnoloģijas, pastiprināja klusākas un ikdienā cilvēka ausij nepieejamākās skaņas, ļaujot saklausīt, piemēram, zem ūdens virsmas notiekošo. Redzes pieredzi jauno mediju mākslinieki paplašināja, iepazīstinot ar piejūras ekosistēmu ultravioletajā apgaismojumā. Formu un faktūru izpētīt aicināja mākslinieces, Liepājas Universitātes virziena “Mākslas” vadītājas Maija Demitere un Anna Priedola, kopīgi veidojot karogus no atkārtoti izmantotiem audumiem, tostarp krāsojot un apgleznojot tos ar dabai draudzīgām krāsvielām, kas iegūtas no ēdiena pārpalikumiem. Mediju mākslinieku biedrības “ASTE. Art, Science, Technology, Education” veidotajā lietotnē “ART+” bija aplūkojami 3D objekti paplašinātajā realitātē – rekonstruēts Karostas lielgabals un sakņu sistēmas skulptūra, kas aicināja izvērtēt vēsturisko un dabas mantojumu, tā dabiskos sairšanas procesus un iespējamās saglabāšanas cenu. Visbeidzot savvaļas augu eksperte un “Dabas studijas” izveidotāja Dr. ped. Vaira Kārkliņa aicināja pasākuma dalībniekus pamodināt garšu kārpiņas, iepazīstot un nogaršojot dažādus augus.

“Pasakaina pieredze! Pāris stundu laikā mums ļāva ne tikai iegūt jaunas zināšanas par Karostas vēsturi, bet arī līdz saknei piedzīvot un izdzīvot Karostas vides daudzveidību. Sākotnēji skaņu meditācija, jūraszāļu taustīšana teju pilnīgā tumsā un nātru čipsu uzkodas konservatīvākam prātam varētu šķist nesaprotamas aktivitātes, taču viens process pēc otra veidoja dziļu saiknes sajūtu ar dabu, apkārtējo vidi un vienam ar otru,” savās sajūtās dalās pasākuma apmeklētāja Linda.

Pasākums tika īstenots starptautiskā projekta “Future DiverCities” (no angļu valodas “Nākotnes DažādPilsētas”) ietvaros un ar to tika atklāts pasākumu cikla “Uzzini. Iepazīsti. Domā. Dari.” otrais posms “Iepazīsti”. Cikla aktivitātes turpināsies septembrī ar ekspertu diskusiju, savukārt cikls tiks noslēgts ar atkārtotu ekspedīciju dabā, vadoties pēc projekta “Future DiverCities” partnera – Slovākijas nevalstiskās organizācijas “Trajna” – izstrādātās kartēšanas metodoloģijas, kas pielāgota individuāli Liepājai.

Pasākumu organizē Liepājas pilsētas pašvaldības iestāde “Kultūras pārvalde” sadarbībā ar mākslinieku biedrību “ASTE. Art, Science, Technology, Education” un Liepājas Universitātes Mākslas un pētījumu laboratoriju.

Kā ziņots iepriekš projekta “Future Divercities” pasākumu cikla “Uzzini. Iepazīsti. Domā. Dari.” laikā tiek pētīti tukšuma pozitīvie aspekti pilsētas telpā: brīvas teritorijas kā vietējās kopienas koplietošanas telpas un kā mainīgas telpas, kas prasa īslaicīgu un plūstošu izmantošanu kā bioloģiskās daudzveidības svētvietas. Tostarp tiks meklēta atbilde uz jautājumu, kā atjaunot tukšās pilsētvides vietas, neveidojot jaunas ēkas un nepaaugstinot pilsētas apbūves blīvumu. Tāpat tiks domāti jauni veidi kā radīt kultūras aktivitātes, kas veicina sabiedrības izpratni par ekoloģijas nozīmi un aicina līdzdarboties videi draudzīgas pilsētvides veidošanā. Projekta aktivitātes ietvers diskusiju, viktorīnu, orientēšanās spēli, meditāciju, vietējās kopienas iesaisti mākslas procesos, kā arī starptautisku pētnieku piesaisti metodoloģijas izveidē.

Visas projekta aktivitātes tiks organizētas līdz 2025. gadam deviņās Eiropas pilsētās – Berlīnē (Vācijā), Zagrebā un Splitā (Horvātijā), Kuopio (Somijā), Marseļā (Francijā), Florencē (Itālijā), Timišoarā (Rumānijā), Elefsinā (Grieķijā) un arī Liepājā.

Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības programmas „Radošā Eiropa” ietvaros.