Izveidota digitāla mācību ekskursija skolēniem "Siļķu brāķa stāsts"

Izveidota digitāla mācību ekskursija skolēniem "Siļķu brāķa stāsts"

SIA "Rozīņu rezidence" radījusi jaunu digitāla satura mācību produktu 5.-10.klašu skolēniem par 100 gadu seniem vēsturiskiem notikumiem un kādu senu amatu - zivju brāķēšanu.

Digitālās mācību stundas saturs ir aizgūts no divus gadus veiksmīgi notikušās izzinošās ekskursijas "Siļķu brāķa noslēpums", kas norisinājās kultūrvēsturiskā ēkā Liepājā, Zivju ielā 2a un ik vasaru pulcēja vairāk nekā 2500 tūristu, kā arī mācību gadu sākumā bija arī skolēnu un skolotāju iecienīta vieta, ko apmeklēt, un kas ir iekļauta ar "Latvijas Skolas somas" programmā.

"Siļķu brāķa stāsts" arī digitālajā vidē norisinās senajā Siļķu brāķa noliktavā un tās vēsturiskajā pagalmā, kuras pastāvēšanas ilgums mērāms jau trīs gadsimtos. "Siļķu brāķis" ir zivju šķirošanas noliktava - tajā zivis vestas no visas Eiropas un šķirotas trīs šķirās - kroņa, brāķa un dubultbrāķa, lai pēc tam sašķirotās mucas eksportētu tālāk uz Norvēģiju, Vāciju, plašo Krievzemi un citviet.

Tie bija gadi, kad Liepāja bija viena no lielākajām un plaukstošākajām ostām visā Krievijas impērijā, pauda Kiršteine. Tajā ieradās kuģi ar pilniem klājiem Atlantijas okeānā nozvejotu zivju.

Bēgļu masas plūda uz ostu, lai ar tvaikoni Liepāja - Ņujorka dotos labākas dzīves meklējumos uz "jauno pasauli" - Ameriku.

Mācību stundā skolēni varēs vizuāli uztvert, kā agrāk notikusi šī silķu brāķēšana, kā arī just līdzi kādam jauna, tikko no Latvijas laukiem atbraukuša puiša patstāvīgas dzīves uzsākšanai pilsētā. Trīsdesmit minūšu garajā digitālajā mācību stundā tiks apskatīts laika posms no 19. gadsimta beigām un 20. gadsimta sākuma, iezīmējot spilgtākos kultūras notikumus tā brīža Latvijas vēsturē, kā arī tiks pavērsts skats uz notiekošo pasaulē.

Mācību stunda veidota kā aizraujošs un reizē izskaidrojošs mācību līdzeklis, kas palīdzētu skolotājiem ļaut veiksmīgāk vizualizēt un pievērst skolēnus tādiem mācību priekšmetiem kā sociālās zinības, vēsture, literatūra, ģeogrāfija, kultūra un māksla.

Filmas saturs veiksmīgi mijas ar vēsturiskām fotogrāfijām no Latvijas Nacionālās bibliotēkas un portāla "Zudusī Latvija". Lai skolēni spētu izveidot ar skolotāju veiksmīgu atgriezenisko saiti, digitālajai mācību stundai ir pievienota darba lapa, kas ļaus saprast nozīmīgākos notikumus, vēsturiskos un kultūrvēsturiskos faktus, ko iegaumēt un stundas laikā pārrunāt ar skolotāju.

Filmā darbojas Liepājas teātra aktrises Karīna Tatarinova un Madara Viļčuka, Viļa tēlā iejūtas Daumants Vidiņš, siļku brāķa amata pratējs un vēstures entuziasts ir Andis Lācis, un šo stāstu krāšņāku un aizraujošāku rada cirka studija "Beztemata."

Digitālā mācību stunda skolotājiem un skolēniem ir pieejama ar "Latvijas skolas somas" programmā.