Gatavojamies plaši svinēt Eiropas dienu!

Gatavojamies plaši svinēt Eiropas dienu!

Katru gadu maijā Eiropā un Latvijā plaši tiek atzīmēta Eiropas diena. To darīsim arī šogad, bet nedaudz savādāk - Eiropas dienai veltītajās aktivitātēs īpaši akcentēsim Eiropas vērtības. Laikā, kad sākām atkopties no pandēmijas radītās krīzes, un, kad tepat mums kaimiņos esam liecinieki Krievijas militārajai agresijai pret Ukrainu, daudz biežāk aizdomājamies par mūsu kopīgajām Eiropas Savienības vērtībām - brīvību, solidaritāti, demokrātiju, mieru, cilvēka cieņu to kas pavisam nesen likās savā ziņā pašsaprotamas un stabilas. Šobrīd skaidri apzināmies, ka par šīm vērtībām mums ir jārunā vairāk un jāiestājas ik dienu.

Plānotie pasākumi, gatavojoties Eiropas dienai:

*  6. maijā tiešsaistē sadarbībā ar ES valstu vēstniecībām, Pasaules dabas fondu, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūru un citiem partneriem notiks aktivitātes ar mērķi paust solidaritāti un atbalstu Ukrainai caur kultūras, solidaritātes u.c. Eiropas vērtību prizmu. Pasākumam varēs sekot līdzi Eiropas Komisijas pārstāvniecības FB kontā, partneru kontos un interneta portālā DELFI.

* Eiropas eksāmens. Atzīmējot Eiropas dienu, jau astoto gadu 7., 8. un 9. maijā notiek Eiropas eksāmens, kurā ikviens interesents aicināts pārbaudīt savas zināšanas par mums Eiropā. Tajā piedalās arvien vairāk skolēnu un pieaugušo - pagājušajā gadā Eiropas eksāmenā piedalījās 37 611 dalībnieki. Eiropas eksāmens pieejams tiešsaistē www.esmaja.lv, un tā kārtošanai katrs var izvēlēties sev piemērotu laiku un atbildēt uz 20 jautājumiem. Sīkāka informācija Facebook vietnē Eiropas eksāmens un www.esmaja.lv.

* Akcija "Atpakaļ uz skolu/ Atpakaļ uz universitāti". Akcijas laikā dažādu nozaru eksperti dodas uz Latvijas izglītības iestādēm, informējot, motivējot, atbalstot un iedvesmojot jauniešus. Akcijas norises laiks- no 28. marta līdz 20. maijam. Aicinām pieteikties par ekspertiem un doties "Atpakaļ uz skolu/ Atpakaļ uz universitāti". Eksperti akcijai aicināti pieteikties līdz 20. maijam, aizpildot tiešsaistes anketu vai rakstot uz e-pastu atpakaluzskolu@esmaja.lv.

* Semināri "22 jautājumi 2022. gadā par Eiropas Savienību" visā Latvijā. ES māja un Europe Direct centri reģionos aicina arī pieaugušos spodrināt savas zināšanas un izpratni par mums Eiropas Savienībā - par līdzdalību, vienotību un solidaritāti, par Eiropas Savienības prioritātēm un demokrātiju. Pasākumu mērķis ir sagatavoties Eiropas eksāmenam, atsvaidzināt zināšanas un uzzināt jaunāko par Eiropas Savienību. Seminārus vadīs žurnālists Ansis Bogustovs un multimākslinieks Kašers, katrs pastāstot arī savu unikālo un personīgo stāstu par Eiropu. Plašāka informācija pieejama ED centru Facebook kontos, kā arī interesējoties Europe Direct centros.

* Informatīvi semināri pedagogiem. Aicinām pedagogus apmeklēt informatīvos seminārus "Materiāli un idejas Eiropas dienai". Semināros pedagogi iepazīs Eiropas pratības pilnveidei izmantojamos mācību un metodiskos materiālus, kā arī gūs iedvesmu un praktiskas idejas Eiropas dienai veltītu nodarbību, pasākumu organizēšanai. Informatīvs seminārs pamatskolas un vidusskolas pedagogiem "Materiāli un idejas Eiropas dienai" norisināsies 25. aprīlī plkst. 15.00. Pieteikšanās saite šeit.

* 11 sarunu cikls par 11 Eiropas Jaunatnes mērķiem. Latvijas Jaunatnes padome sadarbībā ar LJP dalīborganizācijām un ar Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Eiropas Kustības Latvija atbalstu ir sākusi 11 diskusiju sarunu ciklu, kas notiek dažādos plānošanas reģionos par katru no Eiropas Jaunatnes mērķiem.

* Eiropas dienā, 9. maijā, tiek plānota Konferences par Eiropas nākotni pirmo rezultātu izziņošana. Latvijā Konferences par Eiropas nākotni ietvaros tika aizvadīti vairāk nekā 140 pasākumi, sniedzot priekšlikumus Eiropas nākotnei. Šāda aktivitāte ierindoja Latviju aktīvāko dalībvalstu desmitniekā. Esam pateicīgi ikvienam, kas iesaistījās un atbalstīja Konferences par Eiropas nākotni aktivitātes un izteica savu viedokli! Aicinām informēt par konferenci Jūsu pašvaldības vadītājus. Plašāka informācija par konferences rezultātiem tiks publicēta EK pārstāvniecības Facebook kontā un www.esmaja.lv.

*Eiropas nedēļu noslēgs Latvijas Platformas attīstības sadarbībai (LAPAS) un Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā rīkotais diskusiju cikls jauniešiem "ESi Nākotne". Piecas diskusijas ar jauniešiem norisināsies no 13. līdz 15. maijam Zemgales reģionā, noslēdzot 20 pasākumu ciklu, kas tika aizvadīts Konferences par Eiropas nākotni ietvaros.  Pasākumu cikls kalpo kā platforma, kurā jauniešiem ir iespēja izteikt savu viedokli, priekšlikumus un tikt sadzirdētiem gan reģionālā, gan Eiropas līmenī. Plašāka informācija pieejama www.esmaja.lv.